Vitajte

            


 Podrobnú ponuku podujatí Novohradského osvetového strediska nájdete v rubrike - aktuálny programAktuality

Posolstvo Vianoc

Novohradské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Lučenec organizovali v Kine Apollo dňa 15.12.2022 vianočný program - prezentáciu tradičného zvykoslovia Novohradu a Malohontu venovanú vianočným obyčajom a tradíciám s názvom Posolstvo Vianoc.

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria:

Posolstvo Vianoc - Videozáznam - Odkaz na záznam

JAZZOVÉ LÍSTIE

Novohradské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s organizáciou Lukus a Mestom Lučenec organizovalo v dňoch 21. a 22.10.2022 festival Jazzové lístie. V piatok vystúpili The Lawn Dogs a Darkness Positive, v sobotu AMC TRIO UNIT a Silvia Josifoská & Band.

The Lawn Dogs (HU -SK) - Videozáznam - Odkaz na záznam

Darkness Positive - Videozáznam - Odkaz na záznam

AMC TRIO UNIT - Videozáznam - Odkaz na záznam

Silvia Josifoská & Band - Videozáznam - Odkaz na záznam

XXVI. Medzinárodný novohradský folklórny festival

Novohradské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s mestami (Lučenec, Fiľakovo) a obcami (Málinec, Divín, Lovinobaňa) na Slovensku a Župou Nógrád (mestá Šalgotarján, Mihalygerge, Bank) v Maďarsku organizovalo v termíne 27.- 31.7.2022 už XXVI. ročník Medzinárodného novohradského folklórneho festivalu. Tento rok boli medzi účinkujúcimi zahraničné súbory z Čiech, Poľska, Grécka, Bosny a Hercegoviny a Maďarska. Z domácich účinkujúcich sa prezentovali FS Mladosť z Banskej Bystrice, FS Ipeľ z Lučenca, FaDSDubkáčik z Buzitky,Veronika Balážová z Buzitky, Ženská spevácka skupina Vidovenky z Vidinej, Ondrej Molota, FS Jánošík z Fiľakova a jeho sólisti, FSk Haličan z Haličan a Spievanky z Lovinobane.

XXVI. MNFF - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Heligónky na Budinej

Novohradské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Budiná organizovali dňa 7.5.2022 XXVII. ročník regionálnej prehliadky sólistov heligónkarov v Kultúrnom dome Budiná. Program: 14:30 Hore na Budinej - Rodina Gáborovcov zahájila regionálnu prehliadku heligónkarov, 15:00 Prehliadka heligonkárov z okresov Lučenec a Poltár, 16:00 Hosť do domu - Boh do domu - heligónkari z regiónov Podpoľania, Hontu, Malohontu, Horehronia a pod., o 17:00 Kmotry a kmotrovia z Detvy a FS Vepor z Klenovca.

Heligónky na Budinej - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Jazzový majáles

Novohradské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja organizovala dňa 1.5.2022 Jazzový majáles, ktorý bol prvý zo série podujatí pod názvom Osvetársky dvor. Jazzový majáles prináša do Lučenca nevšedný umelecký zážitok na netradičnom mieste s medzinárodným programom.
Ako prví vystúpili domáci Traditional Dixie Stompers. Následne bol návštevníkom prezentovaný medzinárodný hudobný projekt pod názvom Markt(l)Xperiment feat. TIM ARMACOST (N.Y., U.S.A). Obsadenie: Klemens Marktl (Nemecko) -drums& kapelník, Tim Armacost (U.S.A.) - sax, Alan Bartus (SK) - piano, Štefan Pista Bartus (SK) – contrabass.

Jazzový majáles - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Detský folklórny festival 2022

Novohradské osvetové stredisko a Mesto Lučenec organizovali dňa 24.4.2022 v Divadle B. S. Timravy v Lučeneci Detský folklórny festival 2022 - regionálnu súťažnú prehliadku hudobného folklóru detí - s postupom na Vidiečanovu Habovku 2022 a detských folklórnych súborov - s postupom na Eniki Beniki 2022. Podujatie sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja.

Detský folklórny festival 2022 - Videoprezentácia 1 - Odkaz na záznam


Detský folklórny festival 2022 - Videoprezentácia 2 - Odkaz na záznam

Novohrad susedovi

Novohradské osvetové stredisko Lučenec - kultúrna inštitúcia v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja organizovalo dňa 2.4.2022 v kine Apollo v Lučenci benefičný folklórny koncert. V programe sa prezentovali: DFS Jánošík z Fiľakova, FaDS Dubkáčik z Buzitky, ĽH Podjavorská muzika, FSk Haličan z Haliče, FS Jánošík z Fiľakova, Stela a Juraj Krahulcovci z Kokavy nad Rimavicou, Roman Malatinec z Korytárok, Andrej Babiar z Príbeliec, Milan Gábor z Budinej a ďalší sólisti, speváci a inštrumentalisti.

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria:
Večery autentického folklóru - Niet beťára na Budinej

Novohradské osvetové stredisko Lučenec - kultúrna inštitúcia v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja organizovalo dňa 25.3.2022 v priestoroch malej sály NOS v Lučenci podujatie v rámci projektu Večery autentického folklóru - Niet beťára na Budinej, venované Milanovi Gáborovi a jeho hosťom. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou FPU.

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria:
Novohradská lyžovica 2022

Mesto Lučenec, Novohradské osvetové stredisko Lučenec, Banskobystricky samosprávny kraj, Mesto Fiľakovo, obec Latky a rekreačné stredisko Zerrenpach, OZ Novohrad, OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie dňa 5.3.2022 organizovali veselé športovo spoločenské podujatie s názvom: Novohradská Lyžovica 2022 - otvorené majstrovstvá Novohradu v zjazdovom lyžovaní, snowboarde, sánkovaní a karneval v maskách na lyžiach.

Lyžovica 2022 - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Salón tvorby 2022

Salón tvorby 2022 – regionálna postupová súťaž a výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby a fotografie členov OŠ pri Novohradskom osvetovom stredisku v Lučenci z okresov Lučenec a Poltár. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností, vizuálnej gramotnosti a umeleckoodborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie výtvarnej a fotografickej tvorby. Základnými hodnotami súťaže sú ľudskosť, rôznorodosť a autentickosť Hlavný vyhlasovateľ a odborný garant: Národné osvetové centrum Bratislava Hlavný organizátor: Novohradské osvetové stredisko Lučenec Spoluorganizátor: Novohradské múzeum a galéria Lučenec Termín: 4. – 18. 3. 2022 Miesto: Novohradské múzeum a galéria v Lučenci Vernisáž: 4. marca 2022 o 16:30 hod. Výstava nadväzuje na krajské a celoštátne kolá: • AMFO 2022 50. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku a uskutočňuje sa od roku 1973 (v rokoch 1973-2005 pod názvom AMFO a DIAFOTO). • Výtvarné spektrum 2022 59. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy nepro-fesionálnej výtvarnej tvorby

Salón tvorby 2022 - Videoprezentácia - Odkaz na záznam


Vyhodnotenie na stiahnutie:
Výtvarné spektrum 2022
AMFO 2022
Fašiangy 2022 – pochovávanie basy

Novohradské osvetové stredisko, Mesto Lučenec a Mestská tržnica dňa 27.2.2022 v Lučenci organizovalo podujatie s názvom: Fašiangy 2022 – pochovávanie basy.

Fašiangy 2022 - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Posolstvo Vianoc

Novohradské osvetové stredisko realizovalo dňa 17.12.2021 online vianočný program formou živého vysielania.
Účinkovali: Roman Malatinec - scenár a réžia, slovom sprevádzali Vladimír Rohoň a Magdaléna Malatincová, DSS Vinok , ĽH Kučeravý Javor,MKS Fiľakovo - DSS Foncsik z Fiľakova, FaDS Dubkáčik z Buzitky, Ženská spevácka skupina Trnki a ĽH Jána Maka z Banskej Bystrici, Anna Šatanová , Chrámový zbor Belius z Očovej, Teperament cimbal orchestra , Podjavorská muzika , FSk Podžiaran z Papradna. Projekt bol realizovaný s podporou FPU.

Posolstvo Vianoc - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Divadlo a deti

Tvorivá dielňa zameraná na výrobu a vedenie bábky realizovaná online 1.12.2021. Lektorkou tvorivej dielne je Katarína Mažáryová z Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Projekt bol realizovaný s podporou FPU.

Tvorivá dielňa - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Ján Šmok - Pocta osobnosti

Výstava venovaná života a tvorbe Jána Šmoka bola sprístupnená v termíne 12.11.-5.12.2021 v priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci. V dňoch 12. a 13.11. sa uskutočnili prednášky pre záujemcov z radov verejnosti a členov OŠ AMFO a AVT z Banskobystrického kraja. Kurátorka výstavy, lektorka - Věra Matějů, predsedníčka Svazu českých fotografů. V programe na vernisáži účinkovali Gabriel Kocúr a Blue cafe. Projekt bol realizovaný s podporou FPU.

Vernisáž - Videoprezentácia - Odkaz na záznam

Mitrovanie v Novohrade

Podujatie bolo realizované 23.10.2021. V programe sa predstavili: FS Jánošík, Milan Gábor a Gáborovci, ĽH Ondreja Radiča, Martina Vrbiniaková a Vrbiniačky, ako lektori návštevníkom a divákom prestavili a predviedli ukážky tradičných remesiel Rastislav Kazar - tradičný odev, Ľubomíra Žilková za OZ Čarovná nitka -tkáčske remeslo, Jozef Golian - tradičné gazdovanie , Vladimír Murín a Isokman - prezentácia ovčiarstva, Marcela Sarvašová - tradičná gastronómia, OZ Maťkov dvor - vystúpenie fujaristov a gajdošov, moderoval Martin Kopor. Projekt bol realizovaný s podporou FPU.

Podujatie - Videozáznam časť 1. - Odkaz na záznam


Podujatie - Videozáznam časť 2. - Odkaz na záznam

Regionálna prehliadka neprofesionálneho divadla mladých

Novohradské osvetové stredisko organizovalo prehliadku dňa 25.9.2021 v priestoroch Divadla B.-S.Timravy v Lučenci.

Fotogaléria - facebook
Tvorené zemou, hlinou nepálenou

Novohradské osvetové stredisko realizovalo v spolupráci s Domom Matice slovenskej v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2021 dňa 23.9.2021 podujatie s názvom „Tvorené zemou, hlinou nepálenou.“

Fotogaléria - facebook
NOVLITERO

Novohradské literárne osobnosti - literárna exkurzia dňa 11.9.2021 , trasa Vidiná (J. Noge) - Gregorova Vieska (M. Gáfrik) - Dobroč (I. Kusý) - Polichno n(B. S. Timrava)

Fotogaléria - facebook
NOVLITERO

Tvorivé dielne pre neprofesionálnych fotografov v dňoch 10. – 11. septembra (piatok-sobota) 2021 viedol lektor Jozef Ondzik v priestoroch NOS.

Fotogaléria - facebook
Leto s remeslom

Letné tvorivé dielne sme organizovali v dvoch turnusoch 12.-16.7.2021 a 9.-13.8.2021 v priestoroch Dielničky v sídle NOS.

Fotogaléria 1 - facebook

Fotogaléria 2 - facebook

Fotogaléria 3 - facebook
Medzinárodný novohradský folklórny festival

Novohradské Osvetové Stredisko v spolupráci s Mestom Lučenec organizovalo v dňoch 30.7.-1.8.2021 ďalší ročník obľúbeného folklórneho festivalu.

Fotogaléria - facebook - Galaprogram 30.7.2021 (piatok)

Fotogaléria - facebook - Galaprogram 31.7.2021 (sobota)

Fotogaléria - facebook - Gajdošská nedeľa 1.8.2021 (nedeľa)
CESTY DIVADLA

Novohradské Osvetové Stredisko v Lučenci organizovalo s podporou FPU projekt "Cesty divadla". V rámci projektu boli zrealizované divadelné ukážky predstavení a rôzne sprievodné podujatia vo forme tvorivých rozhovorov, besied, workshopov v mesiaci jún v Malej sále v sídle NOS v Lučenci.

Fotogaléria - Jaroslav Szabó (Veľmajster Jerry) a Katarína Mišíková-Hitzingerová z 17.6.2021:

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria - DS TIMRAVA, 75. výročie vzniku z 11.6.2021:

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria - Peter Janků, Miroslav Sekula a Arpád Szabó z 10.6.2021:

Fotogaléria - facebook
Tvorivé dielne - Obrazy z nepálenej hliny

Novohradské Osvetové Stredisko v Lučenci znovu otvorilo svoju "Dielničku" pre milovníkov tradičných ľudových remesiel i nových techník.
Témou tvorivých dielní pre verejnosť v temínoch 4.6.,11.6. a 18.6.2021 boli obrazy z nepálenej hliny - blata.

Fotogaléria 1 - facebook
Fotogaléria 2 - facebook

Fotogaléria z tvorivých dielní:
67. Hviezdoslavov Kubín

Novohradské Osvetové Stredisko v Lučenci organizovalo okresné kolá Hviezdoslavovho Kubína v prednese poézie a prózy. V dňoch 2.-3.6.2021 v Malej sále v sídle NOS v Lučenci a 4.6.2021 okresné kolo v Centre voľného času v Poltári.

Fotogaléria - facebook

Fotogaléria:
Novohradská osveta virtuálne

Na základe opatrení ÚVZ SR bolo zakázané usporadúvať hromadné podujatia kultúrnej či inej podoby. Preto sme sa opäť zamerali na virtuálny priestor https://www.facebook.com/novohradskaosveta
MÁJ

1. 5. 1. máj - príspevok

10. 5. Píšeme na diaľku – Literárny klub V.L.A.S. - virtuálny hosť - príspevok a tvorivé dielne - príspevok

14. 5. PIGA - príspevok

21. 5. Svetový deň kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj - videoprezentácia - príspevok


30. 5. Život po korone - videoprezentácia - príspevok


30. 5. Vŕbová píšťalka - videoprezentácia - príspevok


31. 5. Deň otváranie studničiek - videoprezentácia - príspevok

APRÍL

1. 4. Svetový deň vtáctva - príspevok

1. 4. Šoprle s makom - regionálna gastronómia - príspevok

2. 4. Pletenie veľkonočného korbáča - príspevok

3. 4. Paškrtnej sluha, čo by iba rezance jedol - rozprávku napísala B.S.Timrava - príspevok

3. 4. Kraslice z Polichna - videoprezentácia - príspevok

7. 4. Cesnak medvedí (Allium ursinum) - videoprezentácia - príspevok

9. 4. Regionálna súťaž Moderného tanca 2018 - videozáznam - príspevok

12. 4. Píšeme na diaľku – Literárny klub V.L.A.S. - virtuálny hosť - príspevok a tvorivé dielne - príspevok

14. 4. Jarná pochutina z prírody: Smrže - videoprezentácia - príspevok

20. 4. 50. rokov Divadelného súboru TIMRAVA - videozáznam - príspevok

22. 4. Deň Zeme - príspevok

24. 4. Kalendárne obyčaje: JURAJ - 24. apríl - videoprezentácia - príspevok

28. 4. 100. výročie vzniku Matice Slovenskej v Lučenci - príspevok

30. 4. Márnica v Prahe - príspevok
MAREC

3. 3. Gajdy a gajdošská kultúra - príspevok

5. 3. Ľudové stravovanie – pôstne jedlá - príspevok

10. 3. Píšeme na diaľku – Literárny klub V.L.A.S. - virtuálny hosť - príspevok a tvorivé dielne - príspevok

12. 3. Kalendárne obyčaje - Gregor - príspevok

19. 3. Zvyky a pranostiky na Jozefa videoprezentácia - príspevok

19. 3. SALÓN TVORBY - AMFO 2021 – 49. ročník, regionálne kolo - príspevok

21. 3. Smrtná nedeľa – videoprezentácia - príspevok

22. 3. Výtvarné spektrum 2021 - 58. ročník, regionálne kolo - príspevok

23. 3. AMFO 2021 - 49. ročník, regionálne kolo - príspevok
FEBRUÁR

1. 2. TIMRAVA 2021 – videoprezenzácia z odborného seminára (2017) 1. časť - príspevok

2. 2. Kalendárne obyčaje – Hromnice a Blažej - príspevok

3. 2. TIMRAVA 2021 – Krajom Timravy k 70. výročiu úmrtia spisovateľky, Boženy Slančíkovej-Timravy:
Fašiangové recepty z Kuchárskej knihy, rozprávka Paškrtnej sluha, čo iba rezance mal najradšej - príspevok

4. 2. Fašiangové tance (Káčerov, Ručníkový, Srdiečkový) - príspevok

5. 2. Spomíname na Paľa Bútora - videoprezentácia - príspevok

8. 2. Hrnčiarstvo na území Novohradu a Gemer-Malohontu v období stredoveku a včasnom novoveku
- online vysielanie prednášky PhDr. Alexandra Botoša - príspevok

12. 2. TIMRAVA 2021 – videoprezenzácia z odborného seminára (2017) 2.časť - príspevok

15. 2. Fašiangy v Radzovciach - videozáznam - príspevok

16. 2. Fašiangy v Príbelciach - videozáznam - príspevok

19. 2. Pochovávanie basy, Popolcová stred - príspevok

22. 2. Píšeme na diaľku – Literárny klub V.L.A.S. - virtuálne - príspevok
JANUÁR

18. 1. Píšeme na diaľku – Literárny klub V.L.A.S. - virtuálne a virtuálny hosť - príspevok

19. 1. Novohradská osvetárska „jednohubka“ – historická: Bitka pri Lučenci - príspevok

20. 1. Fašiangy – BURSA v Hradišti - zaznamenal kronikár Martin Žilák - príspevok

21. 1. Vybrali sme z nášho Kalendára výročí... – Július Noge, literárny historik (90. výročie narodenia)
a 100. výročie slovenského filmu - príspevok

22. 1. Deň maďarskej kultúry - literárno-dramatické pásmo v spolupráci s OV Csemadok a ZO Csemadok Fiľakovo (live stream) - príspevok

25. 1. Kalendárne obrady a zvyky – Obrátenia Pavla - príspevok

26. 1. Sila osobnosti – cesta pevnej osobnosti bez drog - príspevok

27. 1. TIMRAVA 2021 – Krajom Timravy, Kalendárium. (70. výročie úmrtia spisovateľky, Boženy Slančíkovej-Timravy) - príspevok

28. 1. Fašiangy v Utekáči - zaznamenal Jozef Midler v kronike sklárne - príspevok

29. 1. DS Timrava: Chodíte sem často? – divadelné predstavenie (video) - príspevok


Informácie k podujatiam realizovaným v uplynulých rokoch - Archív